Ako v Číne prežiť sviatky

Autor: Pavel Dvořák | 6.10.2012 o 8:00 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2473x

Jedna z vecí, ktorú ľudia robia radi počas prázdnin je cestovanie. Všade na svete je tomu tak. Aj v Číne. A práve teraz sú v Číne sviatky k založeniu Čínskej ľudovej Republiky dňa 1.10.1949. Väčšina ľudí sa tak ako každoročne, aj tentokrát pokúsi stráviť týždeň na dovolenke na nejakom zaujímavom mieste v Číne. Lenže na päť miliónovom Slovensku a v miliardovej Číne je niečo úplne iné, ak sa vydá pol republiky na cesty.

 

„Šialenstvo má mnoho foriem. Jednou z nich je vybrať sa na čínsky múr počas sviatkov."


 

185146_4581021206147_1117879514_n.jpg

Takto to v Číne teraz naozaj vyzerá. A nie len na turistických atrakciách, ale všade. Človek sa neustále prebíja v dave. Ono, dav je už slabé slovo na takýto počet ľudí. Číňania to nazývajú more ľudí - 人海. Napríklad včera som sa snažil dopraviť z bodu A do bodu B Šanghajským metro. Nikomu sa nepodarilo do metra dostať aj keď v ňom bolo len niekoľko desiatok ľudí. Prečo? Pretože kvantum ľudí z vonku sa chcelo čo najskôr dostať dnu a chytiť si sedačky.  Naopak zopár ľudí, čo sa nachádzalo dnu sa chcelo z metra dostať von. A tam nastal ten problém. Oni to totiž chceli dosiahnuť v rovnaký čas a cez rovnaké dvere. To znamená, že sa nedostal nik von ani dnu. Je to komický a zároveň tragický pohlaď.

Z kvanta turistov sú zúfalí aj rodilí Šanghajčania. Pretože ich krásne a čisté mesto, na ktoré sú tak hrdí po sviatkoch vyzerá strašne. A ako musí vyzerať ten Čínsky múr!

Naopak študenti, či mladí absolventi trávia sviatky inak. Miesto toho, aby míňali peniaze na dvoj- až trojnásobne drahých hoteloch a letenkách, si radšej privyrobia. Na brigádach. Cez sviatky je totiž vládne nariadenie, že plat musí byť trojnásobný. A žiadny šéf to nemá šancu zatajiť, pretože to behá po obrazovkách v metre, v autobusoch, v televízii, v rádiu, v novinách. Skrátka všade. Takže tí, čo silou mocou nejdú cestovať, naopak silou mocou hľadajú brigádu.

No a tá posledná časť, do ktorej patrím aj ja sa snaží nevychádzať von a počkať kým to všetko prehrmí. Počkať kým sa počet ľudí z „maxima" premení iba na „strašne veľa". Nuž ak sa človek chystá do Číny, musí byť pripravený na jednu vec. Ľudí. A to tristošesťdesiatpäť dní v roku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?