reklama

Najkrajší vidiek v Číne, rodisko bohatej kultúry Hui

Smerom mojej cesty je miesto, kde sa stretávajú tri provincie – Anhui, Jiangsu a Zhejiang. Táto oblasť je rodiskom starodávnej huizhouskej kultúry, ktorá veľmi výrazne prispela k formovaniu formovaniu čínskeho kultúrneho dedičstva

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Vitajte na najkrajšom vidieku v Číne, v oblasti Wuyuan!

Mesto Xikang kde sme boli ubytovaní
Mesto Xikang kde sme boli ubytovaní (zdroj: Pavel Dvorak (www.cestycinou.sk | www.pavel.photos))

Staroveká kultúra Huizhou

Aj napriek tomu že Wuyuan patrí do provincie Jiangsu, radí sa tradične do oblasti Huizhou. Huizhou je územie na juhu provincie Anhui v okolí Žltých hôr Huangshan. Jej hlavným mestom bolo mesto Huizhou, ktoré premenovali na mesto Huangshan. Wuyuan kedysi bolo súčasťou provincie Anhui, hranice tejto provincie sa však neskôr posunuli, a preto dnes spadá pod Jiangxi. Oblasť starobylej kultúry Huizhou je na čínske pomery síce malá, ale veľmi slávna a kedysi to dokonca bola jedna z najbohatších a najvplyvnejších oblastí Číny. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prví obyvatelia boli imigranti utekajúci pred neustálymi vojnami z rôznych oblastí Číny. Mnoho z týchto ľudí patrilo k slávnym rodinám a vždy kládli veľký dôraz na vzdelanie a tradíciu rodiny. Pred príchodom Mongolov do Číny množstvo úspešných absolventov štátnych skúšok, a tým pádom aj cisárskych úradníkov, pochádzalo práve z Huizhou. Vďaka tomu táto oblasť rýchlo prosperovala a rástla. Tak rýchlo, že úrodné pôdy naokolo nestačili uživiť jej obyvateľstvo. A tak sa tu okrem výborných učencov začali rodiť aj vynikajúci obchodníci, ktorí začali chodiť po celej Číne a obchodovať s miestnymi produktmi, najmä čajom a porcelánom. Práve tí preslávili Huizhou, zapríčinili sa o rozvoj tejto oblasti a dokonca zmenili spoločenskú hodnotu obchodníka. Okrem slávnych čajov Huizhou prinieslo Číne aj svoj vlastný štýl opery, z ktorého neskôr vznikla Pekinská opera. Huizhouská kuchyňa patrí medzi osem hlavných kulinárskych škôl v celej Číne, no a v neposlednom rade prispel Huizhou ku koloritu Číny svojou výnimočnou architektúrou bielych domčekov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tisíce bielych domčekov

Wuyuan hrdo hlási svoj obchodný slogan „Najkrajšia dedina v Číne“. Pravda je však taká, že Wuyuan je len okresné mestečko a pamiatková zóna okolo neho, celá oblasť veľmi rýchlo rastie vďaka turistickému ruchu. Za turistickú pamiatku je vyhlásené už 15 rokov, avšak veľký boom domácich turistov začal v roku 2015, keď prvýkrát spustili stanicu rýchlovlakov. Dostať sa sem preto dnes nie je vôbec problém. Aj preto som sa trošku bál prísť. Čo ak budú tieto krásne miesta zavalené turistami? 

Našťastie to tak nebolo a moje obavy sa nenaplnili. Všetci turisti sem chodia len počas hlavnej sezóny, a tá trvá necelé dva mesiace. Kedy to je? Keď kvitne repka olejnatá. Biele domčeky uprostred rozkvinutých polí sú lákadlom pre davy a davy turistov. Len čo kvet odkvitne, celá oblasť sa vyprázdni ako mávnutím zázračného prútika. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhá vec je, že celá pamiatková oblasť Wuyuan je veľmi veľká. V rámci jedného lístka sa dostanete do desiatich dediniek, ktoré sú vyhlásené za najkrajšie. V celej oblasti sa však nachádzajú ďalšie desiatky, ak nie stovky dediniek, ktoré miestna vláda za pamiatky nevyhlásila. Sú menšie, ale nádherné a úplne bez turistov. V niektorých už staré domy miznú a nahradzujú ich pohodlnejšie nové domy, ale vždy zachovávajú miestny kolorit. V dedinách vládne príjemný pokoj, domáci hrajú na ulici karty, okolo sa prechádzajú sliepky a psy a všade bzučia cikády. Malebnosť týchto domčekov sa ťažko opisuje slovami, preto sa radšej pokochajte fotkami a videoblogom z tejto oblasti. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Videoblog

Diel 1.

Diel 2.

 

Huizhouskí obchodníci

Vďaka čomu je architektúra Huizhou taká bohatá? No už som to načrtol hneď na začiatku – vďaka ich obchodníkom a úradníkom na cisárskom dvore. Huizhouský obchodník je dodnes v Číne pojem. V období dynastie Ming až 70 % obyvateľstva obchodovalo a zároveň ašpirovalo na úradnícky post. Každý chcel najprv zbohatnúť obchodom a neskôr svoje bohatstvo zvelebovať vďaka vplyvnému postaveniu na cisárskom dvore.

Tradične bol obchodník v Číne na konci spoločenského reťazca. To však zmenili práve huizhouskí obchodníci tým, že postupne menili verejnú mienku stavbou ciest a štedrými darmi. Nebáli sa prispievať na rozvoj spoločnosti, a vďaka tomu sa obchodník v Číne stal uznávanou osobou. Mnoho dediniek má zachované budovy obchodných komôr, alebo rezidencie bohatých obchodníkov. To sú vždy tie najväčšie a najkrajšie budovy.

Miestni obyvatelia boli prísnymi konfuciánmi a rešpektovali rodinné tradície, kultúru, umenie a vzdelanie. Vďaka tomu sa mnohé pamiatky a architektonické skvosty z dynastie Ming a Qing dochovali dodnes v pôvodnom stave. Samozrejme, dopomohla tomu aj relatívne vzdialená a kedysi nedostupná poloha, ktorá zachránila mnohé dedinky od vyčíňania dvadsiateho storočia. Aj napriek tomu, že mnoho domov je dnes v zlom stave, z kamenných a bohato zdobených obydlí sa dá vycítiť dávne bohatstvo tejto oblasti. 

Jedna dedinka za druhou

V meste Wuyuan, kde je vlaková stanica, sa netreba vôbec zdržovať. Je to nepríťažlivé malé mestečko. Autobusom sa dá odviezť do najbližšej dedinky Likeng, kde je dobré sa ubytovať. Táto dedinka je k mestu najbližšie a je aj najväčšia. Taktiež je zo všetkých najlepšie zrekonštruovaná. Vďaka tomu je veľmi dobre vybavená malými príjemnými hotelmi, kde sa dá ubytovať na veľmi kvalitnej úrovni. Potom sa už stačí dohodnúť s niekým miestnym aby vás zobral autom po okolí. Dá sa pohybovať aj verejnou dopravou, no tak sa len ťažko dostanete aj do neturistických dediniek. Na hlavné atrakcie budete potrebovať minimálne dva celé dni. Jeden na východnú a jeden na severnú trasu. Východná je kratšia a krajina nie je príliš hornatá. Dedinku Jiangwan vynechajte, je vyhlásená za pamiatku len preto, že odtiaľto pochádza bývalý prezident Číny Jiang Zemin. Okrem jeho plagátov však sama o sebe nič neponúka. Za to dedinka Wangkou je jednou z najkrajších, aké sme tu vôbec videli. 

Severná trasa je dlhšia a pravdupovediac oveľa krajšia. Krajina je zaujímavejšia, úzke cestičky vinúce sa hornatou krajinou vás z ničoho nič privedú na skryté plantáže čaju, lotosu, repky alebo ryže. Dediniek je tu oveľa viac, a najmä tých, ktoré nespadajú do turistickej oblasti. Okrem samotných dediniek tu môžete vidieť aj najvyšší vodopád v Číne a hlboké jaskyne. Vodopád a k nemu vedúci kaňon rozhodne stojí za návštevu. Jaskyňa už menej. Je síce krásna, ale Číňania ju premenili na jeden veľký Disneyland s množstvom gýčových svetiel a organizovanými nedisciplinovanými skupinami.

Aj keď dva celé dni a dve noci mi na návštevu stačili, dokázal by som tu stráviť aj týždeň. Každá jedna dedinka má trošku iné čaro. Ani zďaleka som nestihol všetky, a preto sa teším až sa do oblasti Wuyuan vrátim. 

A to bude čoskoro, zaradil som ju totiž do programu úplne novej expedície, ktorú pripravujem na budúci rok. Ak chcete vedieť celý program ako prví, prihláste sa k odberu noviniek mailom.

Prihlasiť sa dá tu

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  154
  •  | 
  • Páči sa:  636x

Volám sa Pavel Dvořák, 12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji (www.cestycinou.sk); píšem, prekladám a vydávam knihy (www.vydavatelstvorak.sk). Podrobnejšie na www.paveldvorak.sk Zoznam autorových rubrík:  Čína

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu