Ako v Číne prežiť sviatky

Autor: Pavel Dvořák | 6.10.2012 o 8:00 | Karma článku: 11,92 | Prečítané:  2531x

Jedna z vecí, ktorú ľudia robia radi počas prázdnin je cestovanie. Všade na svete je tomu tak. Aj v Číne. A práve teraz sú v Číne sviatky k založeniu Čínskej ľudovej Republiky dňa 1.10.1949. Väčšina ľudí sa tak ako každoročne, aj tentokrát pokúsi stráviť týždeň na dovolenke na nejakom zaujímavom mieste v Číne. Lenže na päť miliónovom Slovensku a v miliardovej Číne je niečo úplne iné, ak sa vydá pol republiky na cesty.

 

„Šialenstvo má mnoho foriem. Jednou z nich je vybrať sa na čínsky múr počas sviatkov."


 

185146_4581021206147_1117879514_n.jpg

Takto to v Číne teraz naozaj vyzerá. A nie len na turistických atrakciách, ale všade. Človek sa neustále prebíja v dave. Ono, dav je už slabé slovo na takýto počet ľudí. Číňania to nazývajú more ľudí - 人海. Napríklad včera som sa snažil dopraviť z bodu A do bodu B Šanghajským metro. Nikomu sa nepodarilo do metra dostať aj keď v ňom bolo len niekoľko desiatok ľudí. Prečo? Pretože kvantum ľudí z vonku sa chcelo čo najskôr dostať dnu a chytiť si sedačky.  Naopak zopár ľudí, čo sa nachádzalo dnu sa chcelo z metra dostať von. A tam nastal ten problém. Oni to totiž chceli dosiahnuť v rovnaký čas a cez rovnaké dvere. To znamená, že sa nedostal nik von ani dnu. Je to komický a zároveň tragický pohlaď.

Z kvanta turistov sú zúfalí aj rodilí Šanghajčania. Pretože ich krásne a čisté mesto, na ktoré sú tak hrdí po sviatkoch vyzerá strašne. A ako musí vyzerať ten Čínsky múr!

Naopak študenti, či mladí absolventi trávia sviatky inak. Miesto toho, aby míňali peniaze na dvoj- až trojnásobne drahých hoteloch a letenkách, si radšej privyrobia. Na brigádach. Cez sviatky je totiž vládne nariadenie, že plat musí byť trojnásobný. A žiadny šéf to nemá šancu zatajiť, pretože to behá po obrazovkách v metre, v autobusoch, v televízii, v rádiu, v novinách. Skrátka všade. Takže tí, čo silou mocou nejdú cestovať, naopak silou mocou hľadajú brigádu.

No a tá posledná časť, do ktorej patrím aj ja sa snaží nevychádzať von a počkať kým to všetko prehrmí. Počkať kým sa počet ľudí z „maxima" premení iba na „strašne veľa". Nuž ak sa človek chystá do Číny, musí byť pripravený na jednu vec. Ľudí. A to tristošesťdesiatpäť dní v roku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?