K lekárovi v Šanghaji, alebo na Slovensku?

Autor: Pavel Dvořák | 12.8.2013 o 8:45 | (upravené 15.2.2016 o 6:26) Karma článku: 14,26 | Prečítané:  19891x

Všetko zlé je na niečo dobré. A preto sa svoje osemdňové umieranie v horúčkach so záhadným čínskym vírusom pokúsim obrátiť vo svoj prospech. Už ste boli v šanghajskej nemocnici? Ja hneď v troch a musím povedať, že je to naozaj iný

Pokiaľ by niekto chcel mať predstavu o tom, koľko je v čínskej nemocnici ľudí, tak nech si prečíta môj predchádzajúci článok o zápche na čínskej plavárni a aplikuje to na nemocnicu. Je to v podstate to isté. Ľudia na kapačkách nie sú v izbách, ale všade na chodbách v kreslách na to určených, ku každému okienku sú rady, ľudia sú všade. Avšak Číňania vedia jednu vec dokonale, a podľa mňa v tom patria k svetovej špičke - organizovanie a riadenie más. A preto to aj napriek tomu, že sú všade ľudia, ide všetko neuveriteľne rýchlo.

Po príchode do nemocnice sa ide od pultu k pultu. Najprv sa ide k prvému, kde človek povie čo ho trápi, tam mu povedia, akého lekára musí vidieť a dajú mu to na malom lístočku. S tým sa ide k ďalšiemu pultu, kde zaplatí registračný poplatok, dostane elektronickú kartičku a zahlásia ho do čakacieho zoznamu k danému lekárovi. Ide k svojmu lekárovi. Teda do čakárne, kde je ďalší pult so zamestnancom a nad ním veľká svetelná tabuľa s poradovými číslami. V čakárni je pristavený mobilný automat na meranie krvného tlaku, aby sa nejak využil čas. No ja som nesedel ani minútu a už zamestnanec hlásil moje číslo a číslo ordinácie. Nie je tam totiž len jedna, ale hneď niekoľko. A v jednej ordinácii nesedí jeden lekár, ale v mojom konkrétnom prípade hneď šesť. Navštívil som v ten deň interné, kožné, krčné a aj zubára a u každého to tak bolo. Veľké súkromie v čínskej nemocnici nečakajte. Ale popravde, v Číne ho vôbec moc neočakávajte. Idem k svojmu lekárovi a popritom pozerám, kto všetko stojí pri zvyšných piatich lekároch. Päť zubárskych kresiel vedľa seba nepôsobí vobec príjemne ☺ Lekár ma zručne vyšetrí, spýta sa ma pár otázok a pošle ma na krv. Prejde mojou elektronickou kartičkou cez čítačku a ja musím ísť k najbližšiemu automatu, alebo k pokladnici, kde cez elektronickú kartu zaplatím dopredu za krvný odber.

Krvný odber je presne to miesto, kde ma napadlo prirovnanie k výrobnej linke. Vedľa seba päť stolíkov a za nimi sestričky. Každý stolík má nádobu s čistými ihlami, nádobu s použitými ihlami, medzi nimi asi 20cm vysokú kopu hygienických papierov a odkladač na skúmavky. Pacient príde, odovzdá elektronickú kartičku kde sa ukáže zaplatený poplatok a typ vyšetrenia, položí ruku na kopu hygienických vreckoviek. Sestrička vyberie naozaj miniatúrnu ihlu s 15 cm dlhou hadičkou, po vpichnutí striedavo k hadičke pripája skúmavky naozaj veľmi zručne a rýchlo. Kedže ich pripíja k dlhej hadičke, ihla sa v ruke ani nepohne a človek vôbec necíti, že sestrička robí niekoľko operácií zároveň. Jednu skúmavku zapája, druhú vypája a zároveň na ňu lepí označenia, ktoré mála dopredu pripravené na prste každej ruky a potom ich odkladá do zásobníku. Ihlu vyberie, vyhodí, dám preč ruku, vyhodí vrchný papier a ide ďalší pacient. Položí ruku, sestrička vyberie ihlu, zoberie krv, vyhodí ihlu, vyhodí vrchný papier a už sedí ďalší. Počkal som potom 5 minúť a následne išiel k najbližšiemu automatu, zastrčil som elektronickú kartičku a automat mi vytlačil výsledky, ktoré zanesiem k lekárovi. Lekár mi predpíše strašne veľa liekov. V Číne predpisujú niekoľkokrát viac liekov ako u nás. Odchádzal som s obrovskou zásobou a každý deň som užíval 6 tabliet a jednu fľaštičku sirupu ráno, na obed a večer. Niečo bola čínska medicína, niečo západná. Interné oddelenie, krčné, kožné, zubára, odber krvy a výdaj liekov, toto všetko som mal hotové za necelú hodinu! Všetky vyšetrenia sú okamžite dostupné a na nič sa nečaká. Trochu odbočím, ale keď som potreboval pred dvoma rokmi v Číne magnetickú rezonanciu kolena, len som si na ňu odskočil ako tu na RTG. Žiadna čakacia lehota niekoľkých mesiacov ako u nás.

Popravde vo mne čínske nemocnice nechali rozpor a otázku, keby som si mal vybrať do akých rúk zverím ťažšiu chorobu, komu by som dal prednosť? Oproti slovenským nemocniciam sú tie šanghajské moderné a technologicky vybavené, všetko beží hladko a rýchlo a každý výkon, ktorý tu podstúpite vo vás vzbudzuje dôveru. Na druhej strane všetko musí bežať a nie je tu čas ani priestor na súkromie, nadštandartné vyšetrenia. Keď som potom išiel na kontrolu na Slovensku, spravili mi všetko možné od výmyslu sveta. RTG, moč, výter z nosa, množstvo krvných testov... Prešetrili každú potencionánu chorobu (no poznal som sa s lekárom, spravil by to aj iný?). Ale strávil som tam dve až tri hodiny len u internistu a to počas prázdnin keď je málo ľudí. Na čínske pomery som tam bol vlastne sám. Priestory a ani vybavenie slovenských nemocníc vo mne nevzbudzujú dôveru. Samozrejme rozdielny jazyk, štátna príslušnosť, nemožnosť zaradiť sa do čínskeho sociálneho systému a slovenská zákonná poistka by moje rozhodnutie výrazne uľahčili, ale pokiaľ by tieto faktory boli eliminované, komu by som dal prednosť?

Ilustračný obrázok

Ilustračný obrázok - množstvo kapačiek v čínskej nemocnici vs. ***

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?