Prečo sa čaj povie čaj?

Autor: Pavel Dvořák | 30.9.2013 o 8:45 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  2002x

Byrokracia je všade strašná. A jedna z najhorších je v Číne. Potreboval som si vybaviť víza do Indie, kedže tam budem o mesiac viesť zájazd, ale aké prekvapenie, keď som sa dozvedel, že v Šanghaji to nepôjde. Víza do Indie je treba vybaviť tam, kde som si vybavil aj víza do Číny a teda musím letieť cez pol Číny až do provincie Guangdong, konkrétne do mesta Guangzhou. Ale ako sa vraví, a ja sa toho vždy snažím držať, všetko zlé je na niečo dobré. A tak okrem toho, že som pozrel priateľov, ktorí tam bývajú, tak sme si s priateľkou aj spravili malý výlet. Mesto Guangzhou u nás väčšina ľudí pozná pod iným názvom - Kanton. I keď niektorým sa to mýli a v nemenovanom denníku sa dalo raz natrafiť na správu: „V dvoch čínskych mestách Kanton a Guangzhou..."...

Prečo sa Guangzhou u nás volá Kanton? Meno Kanton, alebo Canton (K je len transkripcia do slovenčiny) pochádza z portugalskej chybnej výslovnosti mena provincie Guangdong, ktorej názov si zamenili z názvom mesta Guangzhou. Z Portugalčiny prešla ich zlá výslovnosť (Cantão) do angličtiny ako Canton a potom do celého sveta.

Ešte pred tým ako som prvýkrát prišiel do Číny som často rozmýšľal, kam v Číne vlastne chcem ísť. Kde v Číne by som chcel žiť? Už dlhé roky som tušil že k tomu dôjde raz dôjde, vedel som že chcem žiť v Číne, ale nevedel som kde presne. A jeden z hlavných adeptov bol práve Kanton. A popravde je Kanton stále mestom, v ktorom by som si vedel predstaviť žiť, keby tam nebolo také strašné teplo☺

Okrem čínštiny bolo mojim romantickým snom naučiť sa jedného dňa aj kantončinu. Priznám sa, považoval som ju za oveľa zvukomalebnejšiu ako čínštinu, ale to možno preto že som ju mal už dlho napočúvanú. Vyrastal som na filmoch Jackie Chana, ako som už raz písal. A väčšina jeho filmov bola natočená práve v kantonštine, pretože to je jazyk, ktorým sa hovorí aj v Hong Kongu. I keď sú tu mierne nuancie. Hong kong nie je tak úplne Čína a tak som chcel ísť niekam, kde sa rozpráva kantonsky a je to vo vnútrozemskej Číne. No a kam inam ako do Kantonu, veď podla toho mesta sa ten jazyk aj volá. Dodnes si pamätám, keď som tam zavítal prvýkrát a niekto na zastávke vedľa mňa prehovorili kantonsky. Až mi zimomriavky nabehli. No osud mi nedoprial dostať sa do Kantonu. Prvé miesto kde som žil bol Dalian a dnes je to Šanghaj.

Druhé priznanie - nikdy som nechcel žiť v Šanghaji. Vždy mi prišiel príliš nečínsky, príliš pozápadnený. Kanton mám rád, pretože je naozaj echt čínsky. Je ďaleko na juhu a aj napriek tomu, že je to tretie najväčšie mesto v Číne, že je tiež plné cudzincov a západného biznisu, na rozdiel od Pekingu a Šanghaja si zanechali takú drsnú čínskosť. Presne tú čínskosť, na ktorú mnoho ľudí nadáva, ale ja ju mám strašne rád. Život na ulici, malé špinavé uličky, všade polihujúci Číňania hrajúci madžong, alebo pijúci čaj... To už v Šanghaji treba hľadať dlho, i keď ešte to stále existuje. No aj z Kantonu sa to vytráca. Práve preto som vybral túto fotku ako fotku článku. Starý Kanton mizne človeku spred očí a dáva miesto novému.

stara-stavba-v-Kantone.jpg

 

Stiahnite si ako pozadie do počítača

 

Dnes je Kanton pre mnohých ľudí zaujímavý aj niečim iným. Kanton fair. Je to najväčšia výstava importu a exportu na svete. Je to výstava neuveriteľných rozmerov a nájdete tam naozaj všetko. Najbližšia bude prebiehať tento október. Takže pokiaľ máte záujem o podnikanie s Čínou, určite ju chodte navštíviť. Len je tu taký malý háčik. Veci na Kanton fair sú často drahšie ako normálne, pretože tam chodí naozaj veľa cudzincov. Je dobré ísť tam a spraviť si prehľad, poznamenať si kde všade sa nachádzajú napríklad dodávatelia Vášho tovaru a možno prídete na zaujímavú vec. Častokrát sú na rovnakom mieste. V Číne nebýva zvykom že na jednom mieste je jedna fabrika na trubky, druhá na kabelky, tretia na perly... Ale je mesto kde sú všetky fabriky na perly, ďalšie mesto kde sa vyrábajú len kabelky a podobne. A sú tam desiatky výrobcov. Môžete si dohovoriť stretnutie s výrobcom v továrni a potom zjednáte lepšiu cenu a spravíte si aj návštevy do okolitých tovární. A spojte to s návštevou obchodných miest v Číne. Kanton fair je skrátka len odrazový mostík pre podnikanie s Čínou, ale nie tá hlavná cesta. A dnes na krátku návštevu troch najväčších čínskych miest - Kanton, Šanghaj, Peking ani nepotrebujete víza. Keď raz navštívite Kanton fair, určite zavítajte aj na prechádzky starým Kantonom, pretože ten mizne pred našimi očami. A rodí sa nový, moderný.

Zaujímavosť na záver. Viete prečo sa čaju niekde hovorí „čaj (s jazykovými nuancami)" a niekde „tea (s jazykovými nuanciami)"? Práve z rozdielov medzi dialektami južnej Číny - kantonštiny, kde sa čaj povie „chah" a dialektami vyššie položeného pobrežia provincie Fujian, kde sa čaj povie „te". S prístavom Xiamen v provincii Fujian obchodovali hlavne Holanďania a odtiaľ sa do strednej Európy dostal názov Te - tea. S Kantonom obchodovali zase Portugalci, ktorý slovo „chah" rozšírili do Indie a neskôr do Ruska a odtiaľ sa dostalo aj napríklad až na Slovensko. V Kórei a Japonsku sa čaj tiež povie podobne ako „cha", pretože tak sa čaj nazýva aj v severných dialektoch, ktoré hraničia s týmito krajinami a aj v dnes modernej štandardnej čínštine, ktorá ja založená práve na severných dialektoch. A ako je to v Anglicku? Tí obchodovali aj s Kantonom, ale aj s Xiamenom. A v angličtine majú názov pre čaj tea ktorý pochádza z 17. storočia, ale aj slovo cha alebo char, ktoré pochádza z ešte skoršieho 16. storočia, ale nie je dnes už  bežné.

Pokiaľ si chcete pozrieť viac fotiek z Kantonu, sú v albume na facebooku. Určite sa pokochajte mnohými morskými potvorami, čo boli vždy druhým lákadlom okrem kantončiny, pre ktoré som chcel žiť v Kantone. Ale to máme aj v Šanghaji ☺

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?