Klamú média schválne, alebo z vlastnej hlúposti?

Autor: Pavel Dvořák | 13.2.2014 o 16:48 | (upravené 14.2.2014 o 4:14) Karma článku: 11,71 | Prečítané:  2451x

Tento článok sa mal pôvodne volať „Čína ružovými okuliarmi". A chcel som písať o tom, prečo píšem o Číne v dobrom. A prečo sa celkovo na svet pozerám z pohľadu optimistu, než z pohľadu pesimistu. Ale pred pád dňami som natrafil na článok, ktorý zmenil titulku môjho blogu aj napriek tomu, že téma vlastne zostala podobná. O Číne sa snažím písať pekne, aby som oponoval dnešným médiám, ktoré píšu len negatívne a sčasti klamú, či zavádzajú. Radšej napíšem o tom, ako sú šanghajské nemocnice extrémne rýchle a moderne vybavené, než aby som aj ja písal, že tu je zlý vzduch. Na čo budem aj ja písať o smogu, keď o ňom už aj tak píšu všetci. A dokonca o ňom píšu veci, ktoré si úplne vycucali z prstu. Tu máte konkrétny príklad novinárskych klamstiev.

proxy.jpg

Množstvo ľudí určite zaregistrovalo fotku. V poslednej dobe sa šírila sociálnymi médiami neuveriteľnou rýchlosťou. Fotka je z článku anglických novín UK Daily Mail, ktorý píše, že „smog je v Pekingu tak zlý, že čínska vláda sa rozhodla ľuďom premietať východ slnka na veľkých mestských obrazovkách. Pretože to je jediné miesto, kde ho majú šancu vidieť." Šťavnatý článok, ktorý sa postará o popularitu na internete. Ale klame.

Na námestí Nebeského pokoja som bol už nespočetnekrát, keďže okrem obchodného tlmočenia a zastupovania pracujem aj ako sprievodca. Uprostred námestia je veľká obrazovka, ktorá celý deň nonstop premieta reklamy na krásy Číny. Okrem iného aj 8 minútovú reklamu na provinciu Shandong, kde v jednej scéne vychádza slnko. Áno, presne to slnko, ktoré daný novinár nafotil a namiesto toho aby povedal, že „táto reklama beží na tej obrazovke už viac ako rok denno-denne a v smogu vyznieva komicky" (netvrdím že ten smog je photoshop, naozaj tam je), tak napísal že „čínska vláda sa rozhodla púšťať východ slnka ľudom na obrazovkách, lebo ho nikdy nemajú šancu vidieť". To je klamstvo až z toho zuby bolia. Hneď, ako som túto fotku s týmto titulkom videl prvý raz na twitteri, tak som si pomyslel, zase stará dobrá omáčka. Čína je zlá a všetci tam trpia. A internet tomu verí, lebo internet, to sú masy. A ako vieme, masa je najhlúpejšia jednotka ľudstva. No pred pár dňami vyšiel článok, ktorý sa rozhodol, že svetové média obviní z tohto klamstva. Množstvo médií totiž túto správu prebralo. Niektoré sa ospravedlnili, niektoré odmietli priznať, že klamali. A takto sme informovaní o Číne.

Toto nie je jediný príklad. Len tak, čo mi prvé napadne, mám ešte jednu fotku. Už je relatívne stará. Je z amerických médií, konkrétne Fox news. Fotka demonštruje, ako čínska polícia násilne potláča protesty v Tibete. Taká istá bola aj titulka pod obrázkom. Lenže je tu jeden problém. Nie je tam ani jeden Číňan. Naopak. Sú to Indovia, ktorí zatýkajú tibetského výtržníka. A keď si zadáte do google „Washington propaganda about Tibet" nájdete tam množstvo fotiek a videí, ktoré sa vysielali ako dokumentárne, ale v skutočnosti sú z úplne iných krajín a časových období.

foxnews.jpg

A takýchto správ je všade plno. U nás sa píše iba to, ako sa ľudia v Číne majú zle, ako tu majú nekvalitné veci, aký tu je smog, akí sú chudobní a pod. A potom moji klienti prídu do Šanghaja a myslia si, že prišli do zlej krajiny. Veď to tu nie je tak, ako písali u nás v novinách. A nekvalitné veci tu sú, to hej. Ale preto že je po nich dopyt. A nie od Číňanov, ale od európskych, či iných obchodníkov.

Okrem toho, že ma takéto „dokumentovanie" rozčuľuje a zároveň inšpiruje písať ďalej o Číne, tak si myslím, že ním západný svet strašne riskuje. Ľudia na západe sú neinformovaní a Čínu strašne podceňujú, ba ňou až pohŕdajú (ak chcete dôkaz, prečítajte si diskusie pod mojimi staršími článkami). Pretože sú kŕmení nepravdivými a zavádzajúcimi informáciami a myslia si, že Číňania sú neschopní a robia za misku ryže. Lenže aby sme sa nespamätali, keď bude neskoro. Pretože už dnes, keď v Šanghaji zarábate 1000 E mesačne, tak ste ďaleko, ďaleko pod priemerom zarábajúceho profesionála. Na manažérskych pozíciách je tu plat 3000 E až 5000 E bežnou vecou. Vzdelaný kvalitný inžinier s praxou si takýto plat v Šanghaji vie zabezpečiť raz dva. Samozrejme sú tu ľudia, ktorí v továrni zarobia 100 E. A absolventi škôl keď zoženú plat 500 E mesačne, tak si tlieskajú. Najmä, ak vyštudovali na katedre filozofie. A samozrejme Šanghaj je najbohatšie mesto Číny. A pohybuje sa tu najviac peňazí. Ja to všetko viem, nemusíte to písať do komentárov pod článkom. Ale v Číne sa už nerobí za misku ryže. Skoro nikde v Číne. A špičkových profesionálov je v každom meste neuveriteľné množstvo. A na čínsky trh aj tak stále málo. Západ si hádže polená pod nohy, keď skresľuje informácie a vymýšľa si správy.

Anglický článok o tejto téme: http://globalvoicesonline.org/2014/02/11/why-the-western-media-loves-hating-on-china/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?