Óda na krádež

Autor: Pavel Dvořák | 21.4.2014 o 8:50 | Karma článku: 8,41 | Prečítané:  2132x

Čína ma prezývku krajina kópií. Ľudia vravia, že Číňania vedia skopírovať všetko. A že sa to neboja robiť. Jednou z najťažších úloh podnikateľov s duševným vlastníctvom, ktorí idú do Číny, je nebyť skopírovaný. Dokonca sa o tom na slovenskom veľvyslanectve v Pekingu šíril vtip, ako automobilka Škoda vyvinula nový typ motora a Číňania oňho prejavili záujem. Zástupcovia Škody sa opýtali, koľko by ich chceli nakúpiť. Číňania povedali, že jeden postačí.

Lenže mne to vlastne dáva zmysel. Ja si nemyslím, že náturou Číňanov je kopírovať, ale zdokonaľovať. Prečo sa ľudia tak strašne boja byť skopírovaní? Respektíve, prečo sa slovo kópia zamieňa s inšpiráciu? Jeden človek raz povedal, že byť originálny neznamená, že nekopíruješ iných. Ale že si vždy o krok dopredu pred ostatnými. Ľudia sa podľa mňa boja, že im dôjdu sily a jedného dňa proste nebudú o krok vpred a niekto ich predbehne. A to je samozrejme reálna hrozba. Dokonca by som povedal, že to je železná istota. A možno preto sa chcú chrániť patentmi a licenciami.

Pred nedávnom som čítal článok o tom, čo odlišuje šimpanza od človeka. Nie je to stupeň inteligencie, ale pamäť. Šimpanz si totiž ráno nepamätá, čo sa včera naučil. Človek áno. My si tieto vedomosti odovzdávame z generácie na generáciu. Neviem či je to pravda, ale aj keby nebola (čo sa mi zdá ako pravdepodobnejšie), už len tá idea je pre mňa revolúciou. Prečo sa ľudia navzájom spomaľujú, ťahajú naspäť? Prečo, ak niekto nevymyslí niečo úchvatné nepodelí sa s tým? Ďalší by z toho vedel možno spraviť niečo ešte lepšie.

Samozrejme, sú za tým hlavne peniaze. Ale myslím si, že to má ešte jeden pôvod, oveľa starší. Spočíva v tom, ako ľudia chápu génia. Humanizmus nám ublížil tým, že sa sústredilo na jednotlivca. Jednotlivec sa stal centrum univerza. A keď niekto vytvoril niečo výnimočné, vravelo sa, že ten človek je génius. Ale tak tomu nebolo vždy. Ľudia v starom Grécku chápali génia inak. Génius nebol človek, ale múza, božstvo, dar... Zniesol sa na človeka a ten spravil niečo výnimočné. Predstavme si, že svet naozaj takto funguje. Koľko nevyužitých možností sa zrazu ukazuje, keď niekto vymyslel niečo výnimočné, ale zamkol to pred ostatnými v presvedčení, že výnimočný je on! Zároveň je to ale veľmi depresívne. Naozaj nie som výnimočný?

Nevymyslel som túto myšlienku. Prvýkrát som ju počul na TEDe. A bola to rovnaká revolúcia, ako keď som sa dozvedel o tých šimpanzoch. Je však mnoho ľudí, ktorí chápu svet ako ja. Stačí si prečítať knihu Steal like an artist. A vlastne mnoho veľkých umelcov verejne vraví že „kradne" nápady. Napríklad Paulo Coleo to o sebe rád vraví. A Picasso povedal „Dobrý umelec kopíruje, výborný umelec kradne". Steve Jobs sa tým tiež netajil. Keby neukradol nápad Xeroxu, nemali by sme dnešné počítače. Ľudia ktorí to pochopili sú napríklad vývojári 3D tlačiarníi. Tento projekt nevyvíjala žiadna firma, ale skupina nadšencov po celom svete na základe otvorenosti. Každý mohol prispieť. A aj vďaka tomu nás už o pár rokov čaká masový predaj 3D tlačiarní a revolúcia takmer v každom odvetí.

Chápem, ak jednotlivec je rozčúlený, keď ho niekto skopíruje. Chápem, že firmy na tomto krachujú. Ale ako ľudstvo by vlastne mali byť vďační za to, že sa kopíruje. Pretože veci sa vyvíjajú rýchlejším tempom. Možno aj vďaka tomu Čína neuveriteľne rýchlo dobehla svet. A takmer už predbehla. Lebo sa nebála zobrať hotové veci a pracovať na nich ďalej. Ale verím, že podnikatelia ktorí robia s Čínou so mnou nebudú v tomto bode zajedno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto sa bojí boja proti korupcii

Vo virtuálnom priestore sa objavujú útoky na prezidenta či protikorupčných aktivistov.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?