Jazero Yangcheng v meste Suzhou, domov čínskych krabov

Autor: Pavel Dvořák | 19.12.2016 o 9:00 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  1420x

Suzhou, najkrajšie mesto Číny. Preslávil ho hodváb, architektúra vodných mestečiek, takzvaných čínskych Benátok, Veľký vodný kanál(UNESCO) – najväčšia vodná stavba ľudstva postavená v 7. storočí a funkčná dodnes.

Vodný kanál slúži okrem dopravy aj na odvádzanie vody z vodnatej provincie Jiangsu na suchý sever. Celá provincia Jiangsu a okolie Suzhou je totiž plné močiarov, riek a jazier. Aj preto tu vznikli tie vodné mestečká. A ako to pri vode býva, aj tu sú hlavou potravinou dary vody. V neďalekých jazerách sa chovajú ryby, krevety, úhory, kraby… A práve kraby sú najväčším lákadlom tejto oblasti. Ide o jeden konkrétny druh, takzvané kraby dazha. Majú chlpaté nohy a klepetá, preto sa im vraví aj chlpaté kraby.

Aj napriek tomu že ide len o jeden druh, v očiach Číňanov nie je krab ako krab. Podľa domácich kraby z jazera Taihu a kraby z jazera Yangcheng, čo sú dve najznámejšie jazerá vedľa mesta Suzhou, chutia úplne inak. Respektíve, kraby zo žiadneho iného jazera nechutia tak dobre, ako kraby z jazera Yangcheng. A preto je toto jazero obľúbenou destináciou Šanghajčanov a ľudí z okolitých provincií. Nie na víkendový pobyt,  iba na večeru. Len Číňania si totiž vážia jedlo tak veľmi, že sú schopní ísť dve hodiny autom pre jednu večeru a po večeri zase dve hodiny naspäť. Do jednej rybárskej reštaurácie na brehu jazera Yangcheng sme sa vybrali aj my.

 

 

Čo to vlastne sú tie kraby dazha? Písal som o nich už niekoľkokrát, minulý mesiac som o nich nakrútil videoblog. Ako sa kupujú, ako sa jedia a ako sa udomácnili v ľudovej slovesnosti som rozprával v minulom diele videoblogu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prišla reč na Líbyu a všetko sa pokazilo. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.


Už ste čítali?