Jazero Yangcheng v meste Suzhou, domov čínskych krabov

Autor: Pavel Dvořák | 19.12.2016 o 9:00 | Karma článku: 3,57 | Prečítané:  1314x

Suzhou, najkrajšie mesto Číny. Preslávil ho hodváb, architektúra vodných mestečiek, takzvaných čínskych Benátok, Veľký vodný kanál(UNESCO) – najväčšia vodná stavba ľudstva postavená v 7. storočí a funkčná dodnes.

Vodný kanál slúži okrem dopravy aj na odvádzanie vody z vodnatej provincie Jiangsu na suchý sever. Celá provincia Jiangsu a okolie Suzhou je totiž plné močiarov, riek a jazier. Aj preto tu vznikli tie vodné mestečká. A ako to pri vode býva, aj tu sú hlavou potravinou dary vody. V neďalekých jazerách sa chovajú ryby, krevety, úhory, kraby… A práve kraby sú najväčším lákadlom tejto oblasti. Ide o jeden konkrétny druh, takzvané kraby dazha. Majú chlpaté nohy a klepetá, preto sa im vraví aj chlpaté kraby.

Aj napriek tomu že ide len o jeden druh, v očiach Číňanov nie je krab ako krab. Podľa domácich kraby z jazera Taihu a kraby z jazera Yangcheng, čo sú dve najznámejšie jazerá vedľa mesta Suzhou, chutia úplne inak. Respektíve, kraby zo žiadneho iného jazera nechutia tak dobre, ako kraby z jazera Yangcheng. A preto je toto jazero obľúbenou destináciou Šanghajčanov a ľudí z okolitých provincií. Nie na víkendový pobyt,  iba na večeru. Len Číňania si totiž vážia jedlo tak veľmi, že sú schopní ísť dve hodiny autom pre jednu večeru a po večeri zase dve hodiny naspäť. Do jednej rybárskej reštaurácie na brehu jazera Yangcheng sme sa vybrali aj my.

 

 

Čo to vlastne sú tie kraby dazha? Písal som o nich už niekoľkokrát, minulý mesiac som o nich nakrútil videoblog. Ako sa kupujú, ako sa jedia a ako sa udomácnili v ľudovej slovesnosti som rozprával v minulom diele videoblogu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Juraj Sagan je v úniku a mieri za obhajobou titulu majstra Slovenska

Od roku 2011 svieti v zozname slovenských šampiónov iba meno Sagan. Minulý rok však Petra zosadil jeho brat Juraj.

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie.


Už ste čítali?