Kruhové obydlia Tulou (videoblog)

Autor: Pavel Dvořák | 16.1.2017 o 8:00 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  4826x

Tulou sú kruhové alebo, štvorcové roľnícke budovy, ktoré sa rozšírili na juhu Číny, najmä v provincii Fujian. Ich história siaha až do tretieho storočia. V siedmom storočí začali vznikať jednoduché klanové príbytky,

ktoré neskôr v čase ich najväčšej slávy dokázali ubytovať až 30 rodín, a v roku 2008 boli zapísané medzi chránené pamiatky UNESCO.

Prvé budovy boli jednoduché, malé kruhové, alebo hranaté stavby. Neboli vôbec zdobené a nemali ani žiadne základy.  Ale v 17. storočí sa ekonomická situácia tejto provincie značne zlepšila. Pestovaním čaju a tabaku množstvo rodín zbohatlo. S bohatstvom ľudí sa zvyšovalo aj bohatstvo tulou. Rástli nielen do veľkosti, ale aj do krásy. Množstvo veľkých tulou v dvadsiatom storočí postavili zahraniční Číňania, ktorí netrpeli finančnou krízou. 

Zapísaním fujianských tulou do UNSECA sa otvoril turistický ruch. Budovy sú dnes nádherne opravené, všade sú nainštalované reflektory, všetko v noci krásne svieti. Dnu, aj vonku. V spoločných dvoroch nainštalovali stánky s tovarom a reštaurácie. Mladí ľudia sa prestali z týchto budov sťahovať do miest, naopak mnoho z nich sa z miest vrátilo, aby začali podnikať. Mnoho majiteľov bytov si otvorilo reštaurácie, alebo hotelíky. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Piekol macesy a mal baňu. Jeho slovenská továreň prežila dodnes

Maces kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.

KOMENTÁRE

Rok 1997: Zmrznutý Leo desil viac než elektrikár Mečiar

Moc stále držal v rukách Mečiar a z rodinných osláv sa stávali mory.


Už ste čítali?