Tisícročný trh na karavánovej ceste

Autor: Pavel Dvořák | 15.6.2017 o 8:25 | Karma článku: 7,96 | Prečítané:  2423x

Netušili sme, že pri hľadaní stratených svetov sa vrátime v čase. Doslova, pretože dnes sme celý deň strávili na trhu, ktorý sa v historickom meste Shaxi organizuje už viac ako tisíc rokov pravidelne každý piatok.

(Odhaľujem stratené svety, diel druhý. Viac podrobností je v úvodnom článku do seriálu TU)

Skôr ako sa pustím do rozprávania o trhu, v minulom článku ste mi v komentároch písali, že vám chýbalo viac fotiek a textu. Sľubujem že ešte prídu, meteriály z mojich troch ciest ešte len spracovávam a mám ich naozaj neúrekom. Ešte som sa do nich ale nestihol úplne ponoriť. Aj preto bol minuly článok kratší, ako býva zvykom. Snáď vám to vynahradím novým videoblogom z mesta Shaxi:) 

Je to jeden z posledných tradičných trhov na historickej konskej čajovej ceste, ktorá spájala Tibet a Čínu. Každý piatok sa zídu v meste Shaxi obyvatelia rôznych národností, najmä Bai a Yi z okolitých hôr, aby predali vypestované plodiny. A nielen to. Našli sme tu všetko, tak dovoľte, aby som vám to postupne predstavil.

Samozrejme, zelenina nemohla chýbať. Dokonca to bol jeden z hlavných artiklov celého trhu. Roľníci z okolia sa zišli, aby predali plody svojho úsilia. Všetkých farieb a chutí.

Okrem zeleniny tu samozrejme boli aj hotové jedlá. Či už teplé na okamžité dobitie síl, ale aj rôzne zavárané, nakladané, dusené, údené a tak ďalej. Prosto všetko možné.

No neboli to len o potraviny. Predmety dennej spotreby tu boli tiež. Žiarovky, baterky, holiace strojčeky, prútené koše, látky, ale aj napríklad obuvník, ktorý názorne ukazoval kvalitu svojich topánok naozaj usilovným ničením, či už lopatou alebo veľkou palicou.

Najväčšou bizarnosťou na trhu boli umelé zuby. Ste v šoku? Tak to vám poviem, že vám ich tam rovno aj nainštalovali. Neviem, či títo páni boli naozaj zubári, mali však biele plášte (kedysi boli nové, dnes rozhodne nie) a špárali sa dedinčanom v ústach. Videli sme vytrhnutie zubu, ale aj klasickú prehliadku. Áno, presne na tomto preplnenom trhu a na ulici. A nie jeden zubár, ale niekoľko. Prosto ako za (naozaj) starých čias. Veď tento trh je vyhlásený za ohrozenú kultúrnu pamiatku, pretože iného podobného už takmer niet.

Ale to najkrajšie na trhu sú miestni ľudia. Dedinčania v krojoch všetkých farieb a tvarov. No a tie tváre plné príbehov.

Mysleli sme si, že tento trh už nič len tak neprekoná. Avšak staré centrum mesta Shaxi ho minimálne dobehlo. Príjemné množstvo turistov, reštaurácií a obchodíkov uprostred nádherne a nenápadne zrekonštruovaného centra mesta, kde sa na (vraj) najkrajšom námestí v celej Číne pýšilo divadelné pódium a chrám, v ktorom sa miešal budhizmus spolu s miestnym folklórom a históriou konskej čajovej obchodnej cesty.

No absolútny vrchol dnešného dňa nás ešte len čakal. Naše nové kamarátky – počínajúc 83-ročnou babičkou a jej partiou  – nás pozvali k nim domov. Pestrofarebnosť miestnej kultúry nás úplne ohromila. Aj nám je ľúto, že odchádzame. Ale zase sa tešíme na začiatok putovania s karavánou mulíc, na ktorú sa vydáme zajtra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Noční vlci: nielen motorkári, ale aj Putinovi žoldnieri

Gang ruských motorkárov je prepojený na Kremeľ, v Európe môže šíriť nielen propagandu.

ŠPORT

Sagan vie, že vyhrá. Len musím prísť do Paríža, hovorí

Slovák má na čele bodovacej súťaže už prakticky nedostižný náskok.

PRIMÁR

Ako dlho zostane nikotín v tele po poslednej cigarete?

Kedy sa nikotín odbúra z krvi a komu to trvá najdlhšie.


Už ste čítali?