Po stopách dávnej tibetsko-čínskej cesty na chrbte mulíc

Autor: Pavel Dvořák | 19.6.2017 o 8:00 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1434x

Ráno sme sa v Shaxi nalodili na našu karavanu. Pozostávala z dvoch mulíc, dvoch koní, dvoch majstrov národnosti Bai a nášho horského vodcu Yang-a. Keďže Yang sa v čínštine vyslovuje podobne ako Jan, hovorili sme mu Honza.

(Odhaľujem stratené svety, diel druhý. Viac podrobností je v úvodnom článku do seriálu TU)

Presne podľa plánu o pol deviatej a za pohľadu mnohých turistov sme vyrazili do hôr. Čaká nás šesťdňový trek po horách. 

Chvíľku nám trvalo, kým sme sa vyvliekli z dediniek a asfaltových ciest. Po hodine sme konečne prišli na lesné cestičky. Príjemným stúpaním sme dorazli až k našej prvej zastávke. Čas obeda.

Kým sme sa my posilnili pri jednoduchom občerstvení,  miestny rybár nám chytil tri ryby. Tie sme vopchali do prenosnej chladničky a tešili sme sa, až nám ich naši majstri od mulíc na večer pripravia. Netušili sme, že budú naším hnacím motorom uprostred hôr, pretože nasledujúce kilometre sa už príjemným stúpaním rozhodne nedali nazvať.

Konečne sa prišli do táboriska. Po ceste som sa raz stihol stratiť a následne som si vyslúžil prezývku motýľkar (videli ste Vinetou? A pamätáte si tú postavičku chlapíka, čo stále chytal motýle a večne sa strácal? Nuž mojimi motýľmi sú fotky.) Po 18 kilometroch a kilometrovom prevýšení sme konečne prišli do cieľa. Mulice aj s naším sprievodcom išli napred a tak sme vošli už do rozrobeného krásneho táboriska. Veru padli nám tie outdoorové stoličky vhod. Kým sme my lapali po dychu, Honza dokončoval táborisko a majstri začali pripravovať ryby na tofu, špecialitu menšiny Bai. Pre vegetariánku sme mali samozrejme výbornú cukinu a ryžu s tekvicou. No a ako prekvapenie sme dokonca dostali tortu, aby sme oslávili prvý večer pod stanom. Spálené kalórie boli hneď späť.

Ráno budíček a výborná yunnanská čerstvá káva. Rána dokážu byť na horách studené, v noci bolo presne 0 stupňov. Po denných 28 stupňoch to bola prudká zmena. Káva však pomohla a so slniečkom sa teplota aj rýchlo zvyšovala. Dnes nás čakal krátky, ale nádherný pochod cez planiny a následné prudké klesanie k jazeru v dedine Eryuan na brehu, ktoré celé vyviera spod zeme. Tam máme jeden hotelový deň pred ďalšími tromi stanovačkami. Večer sme si pochutnali na rybom horúcom kotlíku so zeleninou, vychladenom pive a hurá do postele. Máme v nohách už dosť, ale veľká časť je stále pred nami. Naši majstri s mulicami sa vrátili do Shaxi a zajtra meníme zostavu. Pridajú sa k nám noví dvaja majstri a štyri mulice z miestnej dediny. A hurá opäť do kopcov. Tak nám držte palce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prišla reč na Líbyu a všetko sa pokazilo. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.


Už ste čítali?