Hora kamenných pokladov v južnej Číne

Autor: Pavel Dvořák | 17.7.2017 o 11:34 | Karma článku: 2,26 | Prečítané:  454x

Shibaoshan, hora kamenných pokladov. Tak sa prezýva miesto, kde sa nachádzajú budhistické sochy a vyobrazenie ešte z čias kráľovstva Nanzhao, ktoré bolo založené troma kráľmi v roku 729.

Nachádzame sa neďaleko mesta Shaxi v provincii Yunnan. O meste Shaxi som už písal, je to výnimočné miesto nie len svojou architektúrou a históriou, ale aj tisícročným trhom, no a budhistickými sochami v horách Shibaoshan. Dovoľte aby som vám ich predstavil v novom videoblogu. 

(Odhaľujem stratené svety, diel druhý. Viac podrobností je v úvodnom článku do seriálu TU)

Niektoré sochy sú staré až 1300 rokov, chrámy sú z trinásteho storočia. Pred deštrukciou dejín unikli vďaka tomu, že sú stratené medzi troma veľkými horami, kde najvyššia má až 3083 m.n.m. Takže dostať sa k nim neboľo ľahké. Bolo tomu však aj preto, že mnoho ľudí sa k nim bálo prísť. Ako som spomínal v dávnejšom blogu, Shibaoshan sa nachádzajú pri obchodnom meste Shaxi, kde sa menili karavany naložené drahým tovarom.

(O Shaxi som natočil aj tento videoblog)

Preto tu bolo aj veľa banditov. A tí bývali práve v týchto, vtedy opustených chrámoch. Boli ozbrojení, nebezpeční a preto ani len rudí gardisti sa sem počas Kultúrnej revolúcie neodvážili. 

Podobných kamenných sôch budhizmu je v Číne niekoľko, najmä však v severnej a strednej Číne. V provincii Yunnan existuje len jedno takéto miesto. A kým tie zvyšné miesta sú plné turistov, toto je poloprázdne. Kto vie, možno tu ešte stále sú tí banditi. Najmä tí zo Slovenska čo tu chodia stále po schodoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prišla reč na Líbyu a všetko sa pokazilo. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.


Už ste čítali?