reklama

Po stopách druhej svetovej vojny, až do továrne na čaj phu-er

Hľadanie stratených svetov sa blíži ku koncu. Minimálne moja prvá cesta, ale do Yunnanu ma čakajú ešte dve ďalšie. Tentoraz schádzame z kávových plantáží dole a ideme do mesta Tengchong.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

(Odhaľujem stratené svety, diel druhý. Viac podrobností je v úvodnom článku do seriálu TU)

Obrázok blogu

Po ceste sme sa zastavili pri nádhernom a historicky veľmi významnom moste. Počas druhej svetovej vojny a čínskeho odboja proti Japoncom bol Yunnan extrémne dôležitý. Po takzvanej mjanmarskej ceste sem totiž prichádzalo zásobovanie a výbava. Mjanmarsko (vtedy Barma) strážili Angličania, a tak bola táto cesta jednou z najdôležitejších strategických komunikácií a zároveň bola aj južným frontom, na ktorom zahynuli státisíce ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento most, aj ďalšie mosty cez rieku Nu japonské letectvo neustále bombardovalo. Až do momentu, keď Japonci dobyli Mjanmarsko. Angličania sa stiahli a zo strategickej komunikačnej tepny sa pre Číňanov zrazu stalo jedno z najväčších rizík. Po vybudovanej ceste sa totiž Japonci ľahko mohli dostať do Yunnanu a potom ďalej do Číny. Most bol nakoniec odpálený Číňanmi, avšak vyzeralo to, že Japonci aj napriek tomu Yunnan dobyjú. Za neustáleho bombardovania, s použitím biologických zbraní a frontálneho boja išli až do mesta Tengchong. Vtedy do vojny vstúpili Flying tigers – americká dobrovoľnícka letecká jednotka a hneď pri prvom stretnutí s Japoncami zostrelili deväť z desiatich lietadiel. Za tri roky cez takzvaný Hrb (Hump), ako prezývali trasu z Indie ponad Himaláje až do Yunnanu, preletelo okolo 1 500 lietadiel so zásobami a výzbrojou. Počas preletov zahynul takmer rovnaký počet pilotov. Bol to veľký zážitok ísť po ceste, ktorá rozhodovala nielen o osude druhej svetovej vojny a dnešnej Číny, ale aj celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Názov Mjanmarská cesta má z jedného logického dôvodu, nachádzame sa len desiatky kilometrov od Mjanmarska. Čo by človek kameňom dohodil. A na okolitej krajine je to veľmi vidieť. Žije tu menšina Dai – veľmi blízka etnikám Mjanmarska, Thajska a Laosu. Navštívili sme ich posvätný stom Banyan, ktorého rozmery sú ohromujúcea budhistický chrám, no a nakoniec sme ochutnali ich vynikajúcu kuchyňu. Pani s dieťatkom na chrbte nám v skromných podmienkach uvarila jedno z najlepších jedál celého pobytu. Jedným chodom bolo aj papradie, ďalšia zaujímavosť po minulých konároch z jedličky. 

Druhá polovica cesty viedla cez nádherné čajové terasy. Cieľom je továreň na čaj phu-er. Je to kráľ čajovv lisovanej podobe, ktorého chuť buď milujete alebo nenávidíte. Avšak scenériu, kde sa čaj pestuje, nemožno nemilovať!

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  154
  •  | 
  • Páči sa:  636x

Volám sa Pavel Dvořák, 12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji (www.cestycinou.sk); píšem, prekladám a vydávam knihy (www.vydavatelstvorak.sk). Podrobnejšie na www.paveldvorak.sk Zoznam autorových rubrík:  Čína

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu