reklama

Ako sme vyrábali čínske slíže

Kedysi dávno utekal čínsky cisár cez Yunnan. Vyhladnutý a takmer bez síl niekde uprostred Yunnanu narazil na malú dedinu. V dedinke zbadal tohto utrápeného muža dedinčan a hneď ho pozval k sebe na jedlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

(Odhaľujem stratené svety, diel druhý. Viac podrobností je v úvodnom článku do seriálu TU)

Rozhodol sa, že sa oňho postará a pripraví mu niečo na posilnenie. Veľa toho doma nemal, a tak zobral čo bolo. Špeciálne Yunnanské ryžové rezance ersi, paradajky, trošku údenej šunky, listovú zeleninu a miestne koreniny. Všetko zmiešal na panvici dokopy a pre umierajúceho, vysileného cisára pripravil to najlepšie, čo v skromných podmienkach vedel. Cisár bol jedlom unesený tak veľmi, že dedinčanovi povedal – toto jedlo zachránilo cisára. A tak sa aj volá dodnes. Miestna špecialita v meste Tengchong, ale aj v celej provincii Yunnan, s krásnym názvom „Jedlo, ktoré zachránilo cisára“. My sme sa rozhodli, že sa ho naučíme pripraviť. A ako vidíte, podarilo sa nám to! Ale poďme po rade, my sme totiž počas hľadania stratených svetov začali priamo vo výrobni na spomínané ersi – ryžové rezance, ktoré sú pre toto jedlo základom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Na okraji mesta Tengchong sme navštívili malú továreň na ryžové rezance ersi a erkuai. Je to tá istá ingrediencia, len ersi majú tvar slížov a erkuai sú malé pásiky z toho istého cesta. Cesto vyrobené z ryže sa musí štyridsaťkrát prelisovať cez lis (dnes už automatický). Z lisu vychádza cesto v tvare hrubých slížov, a tie sa znova hodia zvrchu do stroja. Toto sa opakuje až štyridsaťkrát a potom idú do plochého lisu. Do stroja treba súčasne hádzať aj maslo, aby sa cesto nelepiloZ lisu vychádzajú krásne tenké zlisované pásy. Tie na konci krája jedna pani na menšie pásy a prehadzuje ich cez zábradlie aby uschli. Následne sa rozhodne, čo sa z nich pripraví. Ak ersi, idú do špeciálneho krájača, kde sa nakrájajú na tenulinké slíže a opäť sa zavesia. Ak sa z nich robia erkuai, nakrájajú sa na menšie štvorce, a tie sa poskladajú ako malá utierka. Pre tento tvar sme sa rozhodli aj my. Z výrobne sme išli priamo do miestnej reštaurácie, kde nás kuchár naučí, ako jedlo správne pripraviť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je to nič komplikované. Ako to v čínskej kuchyni býva, najdôležitejšie sú dobré ingrediencie a dobrá príprava. O ingrediencie sme sa postarali. Čerstvé slíže, zelenina zo záhradky a výborná údená šunka. Nuž a miestny kuchár nás naučil ako všetko krájať a pekne pripraviť.

Jedlo ktoré zachránilo cisára nebolo jedinou dnešnou pochúťkou. Išli sme si natrhať aj lotosové listy, ktoré nám miestna pani vypražila. Výborné jedlo k pivu. A pri trhaní listov sme sa zoznámili aj s deťmi z miestnej školy. A po obede si miestni chlapi pochutnali na tradičnej yunnanskej vodnej fajke.

Pavel Dvořák

Pavel Dvořák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  154
  •  | 
  • Páči sa:  636x

Volám sa Pavel Dvořák, 12 rokov žijem v Číne, píšem blog a natáčam videá o čínskej kultúre a živote v Šanghaji (www.cestycinou.sk); píšem, prekladám a vydávam knihy (www.vydavatelstvorak.sk). Podrobnejšie na www.paveldvorak.sk Zoznam autorových rubrík:  Čína

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu