Nemáme peniaze ochorieť

Autor: Pavel Dvořák | 10.9.2018 o 12:43 | Karma článku: 3,05 | Prečítané:  1150x

Ochorieť v Číne nie je lacné. Závažné alebo časté ochorenia bežne privádzajú rodiny k bankrotu. Nemocnice fungujú na komerčnej báze, snažia sa zarobiť, kde sa len dá. Preto sa na nákladoch podieľajú aj vzdialenejší príbuzní. 

Aj s poistením môžu doplatky pacienta byť v tisícoch eur.

Ideme nakupovať

Lieky si každý kupuje zvlášť, nie sú v cene ošetrenia. Podobne je to aj obväzmi a ďalšími potrebnými predmetmi. Všetko si pacient kupuje, aj hygienický návlek na posteľ. Nemocnice bežne predávajú lieky na potlačenie komplikácii ešte skôr, ako komplikácie nastanú. Je preto normálne, ak si pacienti kúpia drahé lieky a vôbec ich nevyužijú. Vrátiť sa nedajú.

Jedlo sa tu podáva z jedálnych lístkov a každé má svoju cenu. Majú lacné, ale aj drahšie jedlá. Taniere a príbor si musí každý doniesť.

Úplatky pre lekárov sú v Číne úplne bežné. Hlavne pri operáciách. Je to taktiež za hranicou zákona, v Číne sú úplatky nelegálne, je to však každodenná realita nemocníc. Každá rodina dáva lekárovi finančné poďakovanie. Samozrejme ešte pred úkonom. Platy lekárov sú malé a tak si týmto väčšina lekárov privyrába. Nemocnice to tolerujú a zakrývajú si oči. Na obálku s peniazmi dokonca niektorí pacienti píšu číslo postele a svoje meno, aby lekár vedel, od koho dar je. Dostáva ich totiž veľa.

Ak nemáte dosť peňazí, máte smolu

Bežná návšteva nemocnice je v Číne lacná, ale vážnych chorôb sa ľudia boja. Ani nie tak pre samotnú chorobu, skôr pre náklady na liečbu. Ľudia sa boja že ochorejú, boja sa aj že ochorie niekto blízky. Platia totiž všetci. Tradície a fenomén udržania si tváre nedovoľujú sa nezúčastniť. Okrem toho nikto nevie, kedy to bude potrebovať on.

Čínske zdravotníctvo je v mnohých veciach napred, v mnohých veciach je zase veľmi pozadu. Vládne tu však tvrdý kapitalizmus, ak nemáte dosť peňazí, máte smolu. Ale to je v Číne takmer všade.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Druhé, menej známe Pompeje. Prečo zanikli tak rýchlo

Ostia patrila ku kľúčovým miestam Rímskej ríše.

DOMOV

Pozadie protestov riešili aj pri Gorile. Bol za tým Kočner

V zákulisí operoval Kočnerov komplic.


Už ste čítali?