Trump vs. Biden, koho chce Čína?

Autor: Pavel Dvořák | 3.11.2020 o 7:09 | Karma článku: 4,38 | Prečítané:  983x

Americké voľby sú za dverami. Celý svet zatajuje dych, ako to celé dopadne. Ako to vníma Čína a koho by si želala viac? Trumpa alebo Bidena?

Odpoveď vás možno prekvapí, ale Číne je to zrejme jedno. Pretože oba výsledky sú malým víťazstvom pre Čínu. 

 

Trump urýchľuje úpadok Ameriky ako svetového lídra. Upúšťa od medzinárodných dohôd, uvaľuje tarify nielen na Čínu, ale aj na svojich spojencov z Európy a polarizuje americkú spoločnosť tak, ako nikto iný. Prehlbuje rasizmus a sociálne rozdiely medzi ľuďmi, nie je schopný zvládnuť pandémiu a nahráva populistom, šíriteľom konšpiračných teórií a extrémistom ako naľavo, tak aj napravo. 

 

Je pravda, že jeho politika je nevyspytateľná a pre Čínu bolestivá. Covid-19 nazýva čínskym vírusom, zakazuje čínske technologické firmy a služby na americkom trhu, uvalil ekonomické a obchodné sankcie, ale aj sankcie na popredných vládnych predstaviteľov Číny za ich politiku v Hong Kongu a Xinjiangu. Jedná sa však o krátkodobé problémy, v dlhodobom horizonte vytvára pre Čínu obrovský priestor na to, aby sa stala geopolitickým lídrom. Jeho politika síce Číne škodí, ale pre samotnú Ameriku je rovnako ničivá. Napríklad zákaz čínskych služieb ako TikTok a Wechat dáva nebezpečný precedens, ktorý stojí v ostrom protiklade americkým hodnotám a ďalej štiepi spoločnosť. Obchodná vojna stála Ameriku 316 miliard dolárov a viac ako 300 000 pracovných miest. Ekonomicky pravdepodobne uškodila viac Amerike než Číne. A podobných príkladov by sa našlo viac. 

 

Čína je ochotná pretrpieť ďalšie štyri roky s Trumpom. Lebo čím dlhšie bude Trump viesť Ameriku, tým dlhšie bude trvať, kým sa z toho Amerika spamätá, a tým nepravdepodobnejšie je, že sa jej to podarí. Nezaručuje to, že Čína Ameriku nahradí na pozícii svetového lídra, ale minimálne to výrazne zvyšuje pravdepodobnosť, že sa tak stane.

 

Bidena Čína nevníma ako silného prezidenta. Zároveň bude mať plné ruky práce s odstránením následkov Trumpovej vlády. Samozrejme, s víťazstvom Bidena sa politika USA voči Číne výrazne nezmení. S najväčšou pravdepodobnosťou Biden nebude meniť nič, čo Trump už zaviedol. Aj naďalej bude pokračovať v proti-čínskom ťažení. To je totiž realita dneška, na tom sa najbližšie roky nič nezmení. Aj ku konci kampane sa Biden začal vyjadrovať voči Číne agresívnejšie. Lenže Čína nebude pre Bidena prioritou. Aj v kampani sa jedná skôr iba o potrebnú reakciu na Trumpove výroky. Ten Čínu používa ako argument v diskusii, občanom pohrozil, že ak vyhrá Biden, budú sa musieť začať učiť čínsky. V skutočnosti sa však Biden opakovane vyjadril, že Čína nie je pre USA konkurenciou, lebo ich viac zaujíma vlastný trh a vlastné problémy, než súperenie s USA. Biden nebude meniť politiku Ameriky voči Číne, ale zároveň preňho nebude prioritou. A politika USA sa za jeho vlády upokojí, bude viacej predvídateľnejšia a otvorenejšia dialógu. A to Číne vyhovuje. 

 

Nakoniec sú tu ešte dva dôvody, prečo je Číne vlastne jedno, kto v Amerike vyhrá. Za prvé, obaja muži sa budú zameriavať na vnútroštátnu politiku a nie na medzinárodnú politiku. Pretože Amerika je uprostred veľkej krízy. Spoločenskej a aj ekonomickej. A výsledok volieb, nech bude akýkoľvek, bude ďalej štiepiť ich spoločnosť. A za druhé, nech vyhrá ktorýkoľvek, o štyri roky sa do úradu nevráti. Dôležitejšie voľby než tie súčasné, budú voľby v roku 2024. Teraz Amerika rozhoduje o svojom osude, o štyri roky bude rozhodovať aj o osude sveta. Tento článok vyšiel najprv v mojom newslettri ktorý nájdete na mojom blogu Cesty Čínou. 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?